Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu de maternitate

In ce situatii concrete se poate inregistra diferenta dintre salariu si indemnizatia de concediu (de maternitate) prevazuta la art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil al nivel National?
Cum se reflecta in contabilitate aplicarea prevederilor art. 66 din Contractul Colectiv de Munca aplicabil referitoare la compensarea diferentei dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala?

Va multumesc,
Ana
Art. 66. - (1) in cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Prin urmare de exemplu daca salariul de incadrare este de 1000 RON si indemnizatia de concediu este de 850 RON diferenta de 150 RON se suporta din fondul de salarii. pe aceasta suma se vor calcula toate contributiile, iar inregistrarile contabile sunt cele "clasice" pt salarii (641 = 421 150RON, ct contrib angajat =421 - contributii angajat, si 6xx=43XX contributii angajator)

aceasta indemnizatie se acorda pt o perioada de minim 6 saptamani.
Salariul de baza este salariul brut sau net ?
Salariul brut.
salariul de baza = salariu de incadrare brut
Acum un an si jumatate cand am intrebat daca am dreptul la compensatie mi s-a zis si pe acest forum si la servici ca nu.
Eu am luat intre 28 si 32 mil in perioada pre-postnatalului, iar salariul meu brut mai mare - 37 mil.
Mi s-a spus ca am luat in perioada pre-postnatalului mai mult decat salariul meu net, deci nu au ce sa compenseze.
Uitati topicul www.avocatnet.ro/content/for...

Pana la urma cum este?
Kitte, utilizator